Селекция на филмите
Европейската детска филмова асоциация (ECFA) се нае с предварителната селекция на филми като крайният избор беше направен от партньорите по проект РЕЙНБОУ, имайки предвид различния усет към темата във всяка страна и различния подход за дискусия, както и използването на филми в различните страни-партньори и различното ниво на обществен дебат. Избрахме филмите след задълбочен и разгорещен дебат. Подходът към обсъждане на различията в сексуалната ориентация в училищата безспорно е повлиян от нравите на съответните държави толкова, колкото и от европейското законодателство. Ето защо оставаме отворени към обвиненията, че предоставяме именно „пакет”, едно „универсално решение” в различните страни, стигнали до ситуацията, в която са, по много различни пътища. Трябваше да отхвърлим голям брой много добри филми, за да избегнем спорове, но по-важното е, че се надяваме и там, където някои образи или диалози биха могли да бъдат провокативни, то те да предизвикат полезна дискусия.
Създадохме първоначална база от данни, за да се разбере количеството, качеството и страната на произход на късометражни филми, които биха могли да бъдат свързани с темата. В резултат на проучването бяха избрани късометражни филми или части от тях, прожектирани и дискутирани с цел да се създаде помагало, което да адресира широк набор от проблеми. Критериите за селекция включваха теми като:
- внимание към езика; отношението към стереотипи, свързани с хомосексуалността.
- местата, където по-често се случват инциденти и се отправят обиди: душове, игрища и спортни съоръжения.
- семействата, които подтискат различните желания на децата си.
- ситуациите, в които често децата имат трудности, свързани с поведението на техните съученици, заради това какви са; насърчаване чрез филма да заздравят самочувствието си и „различието си”.
- фокус върху различните начини да се обичаме, различните семейства (например: две майки или двама бащи).
- внушаване на идеи и послания като: „ти си чудесен какъвто си”, „говори с възрастните за твоите трудности”,”опиши ситуацията, която те кара да страдаш”.
- срещата с трудностите на юношеството, пориви и любов.
Беше много важно селекцията от филми да допринесе за качествени артистични и културни ценности и акцентът да не е само върху съдържанието, но и върху качеството на филмите за деца и младежи.
Пълната колекция от филми може да се използва в голям възрастов диапазон. Филмите и материалите могат да помогнат за основно запознаване с проблематиката; могат да бъдат използвани, за да разширят разбиранията на учениците или за да осигурят възможност за откриването на по-комплексна и дълбока интерпретация и на филмите и на културалния контекст.